Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Maria Petre Versiunea pentru printare

Maria PETRE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.23 IALOMITA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 3 december 2007 - resignation
replaced by: Tudor Panturu

Political party:
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007 Vice-Leader - until oct. 2005
Grupul parlamentar al Partidului Democrat - since apr. 2007
 - until dec. 2007

Standing committees
(since oct. 2005)
(until oct. 2005)
(until oct. 2005)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - until mar. 2006 member
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Group of the European People's Party (Christian Democrats) and European Democrats
- Committee on Regional Development
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Group of the European People's Party (Christian Democrats) and European Democrats

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru - until dec. 2007 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until dec. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:71 (in 52 plenary sittings)
Political declarations:7
Legislative initiatives: 12, din care 6 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 6 march 2021, 4:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro