Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Gabriel Mutu Versiunea pentru printare

Gabriel MUTU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.12

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until oct. 2010
PSD-Social Democratic Party - since oct. 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until oct. 2010
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party - since oct. 2010

Standing committees
(since mar. 2011)
(until feb. 2009) - Vice-Chairperson

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (until mar. 2011)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama 
 Friendship parliamentary group with Estonia 
 Friendship parliamentary group with Czech Republic 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:23 (in 23 plenary sittings)
Political declarations:17
Legislative initiatives: 31, din care 6 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 3 august 2020, 21:39
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro