Victor Paul DOBRE
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since sep. 2012

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection - Chairperson (until may 2012)

Special committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - since jun. 2009 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since mar. 2010 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since mar. 2010