Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Camera Deputaților > Mihai-Aurel Donțu > Propuneri legislative Versiunea pentru printare

Mihai-Aurel DONȚU
Propuneri legislative initiate în legislatura 2008-2012

Nr.
crt.
PL înregistrat la Titlu Stadiu
Camera
Deputatilor
Senat
1. 82/16.03.2010 L616/2009 Propunere legislativă privind combaterea plăților întirziate de către autoritățile și instituțiile publice respinsa
definitiv
2. 144/07.04.2010 L649/2009 Propunere legislativă pentru completarea și modificarea Legii nr.422/2001 republicată privind protejarea monumentelor istorice respinsa
definitiv
3. 146/07.04.2010 L647/2009 Propunere legislativă pentru completarea și modificarea Legii nr.36/1991 privind societățile agricole și alte forme de asociere în agricultură respinsa
definitiv
4. 173/29.05.2012 L39/2012 Proiect de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr.192/2006 privind medierea și organizarea profesiei de mediator Lege 115/2012
5. 180/19.04.2010 L342/2010 Propunere legislativă privind învățământul superior respinsa
definitiv
6. 181/19.04.2010 L341/2010 Propunere legislativă privind statutul personalului didactic respinsa
definitiv
7. 182/19.04.2010 L340/2010 Propunere legislativă privind învățământul preuniversitar respinsa
definitiv
8. 198/29.05.2012 L74/2012 Proiect de Lege pentru modificarea Ordonanței de urgență nr.59/2007 privind instituirea Programului național de îmbunătățire a calității mediului prin realizarea de spații verzi în localități respins
definitiv
9. 276/25.05.2009 L306/2009 Propunere legislativă privind învățământul superior respinsa
definitiv
10. 277/25.05.2009 L305/2009 Propunere legislativă privind învățământul preuniversitar respinsa
definitiv
11. 278/25.05.2009 L304/2009 Propunere legislativă privind statutul personalului didactic respinsa
definitiv
12. 285/09.05.2011 L160/2011 Propunere legislativă privind completarea articolului 45 din Legea nr.85/2003, Legea minelor respinsa
definitiv
13. 337/29.06.2009 L146/2009 Propunere legislativă privind Camerele pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală respinsa
definitiv
14. 349/16.05.2011 L211/2011 Propunere legislativă privind transmiterea unor terenuri din domeniul public al statului și din administrarea Academiei de Științe Agricole și Silvice "Gheorghe Ionescu -Șișești" - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Cartof și Sfecla de Zahăr Brașov în domeniul public al Municipiului Brașov și în administrarea Consiliului Local al municipiului Brașov, județul Brașov Lege 137/2011
15. 351/29.06.2009 L538/2009 Propunere legislativă pentru modificarea alin.(1) al art.16 din Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2009, nr.19/2009 respinsa
definitiv
16. 452/28.09.2009 L249/2009 Propunere legislativă pentru modificarea art.4 alin.(1) din Legea nr.370/2004 privind alegerea Președintelui României respinsa
definitiv
17. 468/14.09.2010 L244/2010 Proiect de Lege pentru modificarea și completarea art.44 alin.(5) din Legea nr.119/1996 cu privire la actele de stare civilă, republicată Lege 236/2010
18. 490/14.10.2009 L624/2009 Propunere legislativă pentru completarea și modificarea Legii nr.144/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea Agenției Naționale de Integritate respinsa
definitiv
19. 544/11.10.2011 L377/2011 Proiect de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr.53/2003 - Codul Muncii, cu modificările și completările ulterioare respins
definitiv
20. 551/02.11.2009 L474/2009 Proiect de Lege pentru completarea art.7 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.214/1999 privind acordarea calității de luptător în rezistența anticomunistă persoanelor condamnate pentru infracțiuni săvârșite din motive politice, persoanelor împotriva cărora au fost dispuse, din motive politice, măsuri administrative abuzive, precum și persoanelor care au participat la acțiuni de împotrivire cu arme și de răsturnare prin forță a regimului comunist instaurat în România respins
definitiv
21. 578/04.11.2009 L457/2009 Proiect de Lege pentru modificarea art.69 din Legea nr.571 din 2003 privind Codul fiscal respins
definitiv
22.   L648/24.11.2009 Propunere legislativă pentru completarea și modificarea Legii nr.489/2006 privind libertatea religioasă și regimul general al cultelor retrasa
de catre initiator
23. 684/16.12.2009 L462/2009 Proiect de Lege pentru completarea și modificarea Legii nr.370/2004 pentru alegerea Președintelui României respins
definitiv
24. 807/29.11.2010 L518/2010 Propunere legislativă privind interzicerea cultivării organismelor modificate genetic și etichetarea unor categorii de produse respinsa
definitiv
25. BP552/10.10.2012 B356/15.10.2012 Propunere legislativă privind activitatea de prevenție în sănătate la Senat

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 6 august 2020, 2:31
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro