Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Silviu Dehelean Versiunea pentru printare

Silviu DEHELEAN
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2019 - Secretary

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - since sep. 2018
 - until feb. 2019
   Vice-Leader - since sep. 2019
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities

Inquiry committees - joint
- deputy

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Cambodgiei - until dec. 2020 Secretary
 Friendship parliamentary group with Mongolia - until dec. 2020 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Brazil - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with South Africa - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Zambia - until dec. 2020 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:42 (in 34 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 149, din care 23 promulgate legi
Questions & Interpellations: 141
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 15 april 2021, 10:01
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro