Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Aurel Panã Versiunea pentru printare

Aurel PANÃ
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.19 GIURGIU

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2001 - feb. 2002 - Secretary

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2004
 
independent  - since feb. 2004

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party  Secretary - since sep. 2003
 - until feb. 2004

Standing committees

- Chairperson (since sep. 2004)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (jun. 2001 - sep. 2004)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - since oct. 2003 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina 
 Friendship parliamentary group with Russian Federation 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:68 (in 46 plenary sittings)
Political declarations:15
Legislative initiatives: 10, din care 2 promulgate legi
Member of the15 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 22 april 2019, 15:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro