Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Eserghep Gelil deputy PC
2. Vice-Chairperson Savu Daniel
since 19 mar. 2008
senator PSD 19 mar. 2008
3. Secretary Miroșeanu Liviu Alexandru deputy PD-L
4. Members Iliescu Valentin Adrian deputy PD-L
5.   Moisoiu Adrian deputy PRM
6.   Sabău Dan senator PD-L
7.   Știreanu Octavian deputy PSD
8.   Toró Tiberiu deputy UDMR

Former members of the group bureau:

 Position Full name Member Group
1. Vice-Chairperson Filipescu Teodor
until 4 feb. 2008
senator PSD

Former members of the group:

  Full name Member Groupsinceuntil
1. Filipescu Teodor senator PSD 4 feb. 2008
2. Gheorghe Valeriu deputy PNL 6 nov. 2007
3. Gheorghiof Titu Nicolae deputy PNL 25 mar. 2008
4. Palăr Ionel deputy PNL 19 mar. 2008 24 jul. 2008