Friendship parliamentary group with Czech Republic

 Position Full name Member Groupsince
1. Vice-Chairperson Mardare Radu Cătălin senator PSD
2. Secretary Stanciu Anghel
since 5 dec. 2007
deputy PSD 5 dec. 2007
3. Members Almăjanu Marin deputy PNL
4.   Andronescu Ecaterina deputy PSD
5.   Brînzan Ovidiu deputy PSD
6.   Constantinescu Viorel deputy PD-L
7.   Dumitriu Dragoș Petre deputy PC
8.   Găucan Constantin senator PRM
9.   Magheru Paul deputy PRM
10.   Merka Adrian-Miroslav deputy Minoritati
11.   Mihăilescu Petru Șerban senator PSD
12.   Mitrea Manuela deputy PSD
13.   Miuțescu Gheorghe Adrian deputy PNL
14.   Movilă Petru deputy PD-L
15.   Pereș Alexandru senator PD-L
16.   Popescu Ionica Constanța deputy PC
17.   Rogin Marius deputy PD-L
18.   Taloș Gheorghe-Mirel deputy PNL 19 mar. 2008
19.   Văsioiu Horia deputy PD-L

Former members of the group bureau:

 Position Full name Member Group
1. Chairperson Țâbuleac Mihai
until 30 jun. 2008
senator PD-L

Former members of the group:

  Full name Member Groupsinceuntil
1. Giurescu Ion deputy PSD 28 jun. 2006
2. Bușoi Cristian Silviu deputy PNL 3 apr. 2007 29 nov. 2007
3. Pruteanu Vasile deputy PD-L 3 apr. 2007
4. Țâbuleac Mihai senator PD-L 30 jun. 2008