Comisie permanentă

Aprobare componență: 22.12.2004

Domenii de activitate

probleme și programe de politică externă a României; dialogul bilateral cu comisiile similare ale parlamentelor altor state și ale organismelor parlamentare internaționale; avizarea tratatelor, conventiilor și altor instrumente internaționale la care aderă România; audierea persoanelor propuse a fi numite în functia de ambasador al României în străinătate, în urma căreia dă un aviz consultativ.

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2007 2006 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Activități

Comunicate de presaGalerie foto

Camera Deputaților

Legislatura 2004-2008

Comisia pentru politică externă

Funcția Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Glăvan Ștefan PC  
2. Vicepreședinți Mărculeț Petrescu Mira Anca Victoria PRM  
3.   Mitrea Manuela PSD  
4. Secretari Bentu Dumitru
secretar din 4 mar. 2008
PSD  
5. Membri Antonescu George Crin Laurențiu PNL 05.02.2008
6.   Ciocănea-Teodorescu Adrian PNL 08.09.2008
7.   Ehling Elena PSD 16.09.2008
8.   Ganț Ovidiu Victor Minoritati 08.09.2008
9.   Gușă Cozmin Horea neafiliat 05.03.2007
10.   Hrebenciuc Viorel PSD  
11.   Kónya-Hamar Sándor UDMR  
12.   Lari-Iorga Leonida neafiliat  
13.   Năstase Adrian PSD 10.04.2006
14.   Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae PSD  
15.   Oancea Viorel PD-L 05.03.2007
16.   Popa Daniela PC 13.09.2005
17.   Pușcaș Vasile PSD  
18.   Rogin Marius PD-L  
19.   Știreanu Octavian PSD  
20.   Turc Ioan PNL 05.02.2008
21.   Turcan Raluca PD-L 12.03.2007

Foști membri ai biroului comisiei

Funcția Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului
până în data
1. Secretari Corlățean Titus PSD 20.12.2007
2.   Pruteanu Vasile PD-L 24.06.2008

Foști membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data până în data
1. Antonescu George Crin Laurențiu PNL   06.02.2007
2. Becșenescu Dumitru neafiliat   13.09.2005
3. Corlățean Titus PSD   20.12.2007
4. Fotopolos Sotiris Minoritati   05.08.2008
5. Gheorghe Valeriu PNL   06.11.2007
6. Hogea Vlad Gabriel PC   10.03.2008
7. Mitrea Miron Tudor PSD 06.02.2007 03.09.2008
8. Muscă Monica Octavia neafiliat 05.03.2007 12.03.2007
9. Preda Cezar-Florin PD-L   07.06.2007
10. Pruteanu Vasile PD-L   24.06.2008
11. Severin Adrian PSD   20.12.2007
12. Strungă Emil PNL   06.02.2007