Comisie permanentă

Înființare: 18.11.2003Aprobare componență: 22.12.2004

Domenii de activitate

eliminarea oricăror forme de discriminare după criteriul de sex și îmbunătățirea condiției femeii în societate; integrarea principiului egalității de șanse între femei și bărbați în inițiativele legislative, în politicile și programele ce interesează atât femeile, cât și bărbații; urmărirea aplicării prevederilor referitoare la egalitatea de șanse și de tratament între femei și bărbați din documentele internaționale ratificate de România.

Subcomisii

Subcomisia pentru egalitatea de șanse pentru copii

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2008 2007 2006 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Activități

Comunicate de presaGalerie foto

Camera Deputaților

Legislatura 2004-2008

Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați

Funcția Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Cliveti Minodora PSD  
2. Vicepreședinți Ardelean Lia PC  
3.   Firczak Gheorghe
vicepreședinte din 27 dec. 2004
Minoritati  
4. Secretari Buzatu Dan Horațiu
secretar din 22 feb. 2006
PNL 06.02.2006
5.   Rus Ioan Aurel
secretar din 12 sep. 2006
PRM 09.02.2006
6. Membri Amarie Constantin PD-L 21.02.2008
7.   Burnei Ion PSD 11.02.2008
8.   Cocrea Olguța neafiliat  
9.   Drețcanu Doina Micșunica PSD  
10.   Puzdrea Dumitru PD-L 18.02.2008
11.   Toma Florentina Marilena PSD 09.02.2006
12.   Ujeniuc Dragoș PNL 05.03.2007

Foști membri ai biroului comisiei

Funcția Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului
până în data
1. Secretari Buruiană Aprodu Daniela neafiliat 21.02.2005
2.   Turcan Raluca PD-L 21.02.2005

Foști membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data până în data
1. Adomnicăi Mirela Elena PSD   21.02.2005
2. Borbély László UDMR   07.02.2005
3. Buruiană Aprodu Daniela neafiliat   21.02.2005
4. Crețu Gabriela PSD 12.06.2006 20.12.2007
5. Iriza Marius PRM 21.02.2005 13.09.2005
6. Lambrino Radu PD-L   03.03.2005
7. Muscă Monica Octavia neafiliat 06.02.2006 12.03.2007
8. Nicolăescu Gheorghe-Eugen PNL   21.02.2005
9. Tamás Sándor UDMR 07.02.2005 03.07.2008
10. Turcan Raluca PD-L   21.02.2005