Comisie permanentă

Număr membri: 11-25

Domenii de activitate

drepturile omului și ale cetățeanului; problemele minorităților; libertatea de conștiință; problemele cultelor religioase; libertatea de exprimare prin alte mijloace decât prin presă.

Subcomisii

Subcomisia pentru minoritatea maghiarăSubcomisia pentru protecția și promovarea drepturilor persoanelor vârstniceSubcomisia antidiscriminareSubcomisia pentru respectarea și apărarea drepturilor și libertăților cetățenilor români aparținând minorității rome

Date de contact

Tel: 021.414.1120, 021.414.1121Fax: 021.414.1121Email: cp05@cdep.ro

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2019 2018 2017 2016 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Activități

Comunicate de presaGalerie foto

Camera Deputaților

Legislatura 2016-prezent

Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Ibram Iusein Minoritati  
2. Vicepreședinți Nechifor Cătălin-Ioan
vicepreședinte din 23 sep. 2019
PRO Europa 30.05.2018
3.   Vasile Daniel Minoritati  
4. Secretari Vlad Sergiu Cosmin
secretar din 13 iun. 2017
USR 30.05.2017
5. Membri Benkő Erika UDMR  
6.   Kulcsár-Terza József-György UDMR  
7.   Săftoiu Ana Adriana PNL  

Fosti membri ai biroului comisiei

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului
pâna în data
1. Vicepreședinți Ciofu Tamara-Dorina PSD 20.03.2019
2. Secretari Manole Petre-Florin PSD 13.02.2019
3.   Prună Cristina-Mădălina USR 25.04.2017

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data pâna în data
1. Andrei Alexandru-Ioan PNL 12.06.2019 04.09.2019
2. Banias Mircea Marius PRO Europa 20.03.2019 04.09.2019
3. Bănicioiu Nicolae PRO Europa 13.06.2018 12.06.2019
4. Ciofu Tamara-Dorina PSD   20.03.2019
5. Cocoș Vasile PSD   07.03.2017
6. Cucșa Marian-Gheorghe Neafiliați   01.02.2017
7. Cupă Ion Neafiliați 01.02.2017 13.06.2017
8. Dobre Mircea-Titus PRO Europa 13.06.2018 04.09.2019
9. Duruș Vlad-Emanuel USR   07.11.2017
10. Halici Nicușor PSD   16.05.2017
11. Hărătău Elena PSD 12.09.2018 12.12.2018
12. Huncă Mihaela PRO Europa 14.11.2018 04.09.2019
13. Ionescu George PNL   04.04.2018
14. Manole Petre-Florin PSD   13.02.2019
15. Marica Petru-Sorin PRO Europa 07.05.2019 04.09.2019
16. Meiroșu Marilena-Emilia PRO Europa 13.06.2018 04.09.2019
17. Mocioalcă Ion PRO Europa 13.02.2019 04.09.2019
18. Petrea Gabriel PRO Europa   07.05.2019
19. Petric Octavian PRO Europa 13.02.2019 04.09.2019
20. Peța-Ștefănescu Eliza-Mădălina PSD   24.10.2017
21. Podașcă Gabriela-Maria PRO Europa 13.06.2018 12.06.2019
22. Prună Cristina-Mădălina USR   25.04.2017
23. Stroe Ionuț-Marian PNL 01.02.2017 16.05.2018
24. Șarapatin Elvira PSD   12.12.2018
25. Vasilică Radu Costin PSD 21.02.2018 24.10.2018
26. Văcaru Alin Vasile PRO Europa 13.06.2018 04.09.2019
27. Vîrză Mihăiță PSD   13.09.2017