Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Proceduri parlamentare > Proces legislativ la Camera Deputatilor > Pl 491/2001

Pl nr. 491/2001
Propunere legislativă privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale.

Nr. înregistrare:
- Camera Deputatilor:491/10.09.2001
- Senat:L441/30.09.2002
Procedura legislativa:cf. Constitutiei din 1991
Prima Camera:Camera Deputatilor
Tip initiativa:Propunere legislativa
Caracter: organic
Procedura de urgenta:nu
Stadiu: Lege 43/2003
LEGE privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale
Initiator:7 deputați, din care:
- PNL:Chiliman Andrei Ioan, Gheorghiof Titu Nicolae, Hașotti Puiu, Mogoș Ion, Stoica Valeriu, Stroe Radu, Știrbeț Cornel
Consultati:
Format PDF - 1229 kb Expunerea de motive
Format PDF - 2765 kb Forma inițiatorului
mai multe documente la caseta electronica a deputatului

Derularea procedurii legislative
Data       Actiunea
 
CD
10.09.2001     înregistrat la Camera Deputaților pentru dezbatere
12.09.2001     prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor
Format PDF - 160 kb Adresa inițiatorului
      Comitetul ordinii de zi nu aproba cererea procedurii de urgenta solicitată de grupul parlamentar al PNL.
17.09.2001     prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor
18.09.2001     solicitare punct de vedere de la Guvern
termen: 18-10-2001
22.10.2001     prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor
      solicitare aviz de la Consiliul Legislativ
termen: 22-11-2001
26.11.2001     prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor
      trimis pentru raport la:
Comisia juridică, de disciplină și imunități
termen depunere raport: 25.01.2002
      trimis pentru aviz la:
Comisia pentru buget, finanțe și bănci
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale
06.02.2002     primire aviz de la:
PDF format Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale
26.06.2002     primire raport (nr.491) de la:
Comisia juridică, de disciplină și imunități
face parte din categoria legilor organice
02.09.2002     înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor
03.09.2002     dezbatere în plenul Camerei Deputatilor (retrimisă comisiei)
consultati stenograma sedintei
12.09.2002     dezbatere în plenul Camerei Deputatilor (amânarea dezbaterilor)
consultati stenograma sedintei
13.09.2002     primire raport (nr.491) de la:
PDF format Comisia juridică, de disciplină și imunități
face parte din categoria legilor organice
17.09.2002     înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor
      dezbatere în plenul Camerei Deputatilor (amânarea votului final)
consultati stenograma sedintei
23.09.2002     adoptata de Camera Deputatilor
adoptare cu respectarea prevederilor art.74 alin.(1) din Constitutia României
consultati stenograma sedintei
Format PDF - 3584 kb Forma adoptată de Cameră
SE
27.09.2002     înaintat la Senat
26.11.2002     adoptata de Senat cu modificari; urmeaza mediere
adoptare cu respectarea prevederilor art.74 alin.(1) din Constitutia României
PA
28.11.2002     trimitere la comisia de mediere
CD
03.12.2002     plenul Camerei Deputatilor aproba componenta comisiei de mediere
consultati stenograma sedintei
16.12.2002     dezbatere raport comisie de mediere în plenul Camerei Deputatilor (amânarea votului final)
consultati stenograma sedintei
17.12.2002     plenul Camerei Deputatilor adopta raportul comisiei de mediere (cu texte în divergenta)
consultati stenograma sedintei
PA
19.12.2002     rezolvarea textelor în divergenta, în sedinta comuna
consultati stenograma sedintei
      depunere la Secretarul general pentru exercitarea dreptului de sesizare asupra constitutionalitatii legii
06.01.2003     trimitere la Presedintele României pentru promulgare
20.01.2003     promulgata prin Decret nr. 57/2003
21.01.2003     devine Legea nr. 43/2003
30.01.2003     publicare lege în Monitorul Oficial nr.54/2003