Plen
Sittings of the Chamber of Deputies of March 12, 1996
Abstract of the sittings
Full-text of the sittings

Parliamentary debates
Calendar
- Chamber of Deputies:
2021 2020 2019
2018 2017 2016
2015 2014 2013
2012 2011 2010
2009 2008 2007
2006 2005 2004
2003 2002 2001
2000 1999 1998
1997 1996
Query debates
for legislature: 2020-present
2016-2020
2012-2016
2008-2012
2004-2008
2000-2004
1996-2000
1992-1996

Meetings broadcast

format Real Media
Last meetings
13-04-2021
12-04-2021
07-04-2021
06-04-2021
Video archive:2021 2020 2019
2018 2017 2016
2015 2014 2013
2012 2011 2010
2009 2008 2007
2006 2005 2004
2003
You are here: Home page > Parliamentary Business > Debates > Calendar 1996 > 12-03-1996 Printable version

Sittings of the Chamber of Deputies of March 12, 1996

6. Adoptarea proiectului de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr.69/1991 - Legea administrației publice locale.

Domnul Adrian Năstase:

................................................

Trecem acum la votul nominal la proiectul de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr. 69/1991 - Legea administrației publice locale. Dau cuvântul domnului secretar Petrescu, pentru a efectua votul.

Aveți cuvântul, domnule deputat

Iertați-mă, este foarte clar ce înseamnă votul pentru și votul împotrivă la acest proiect de lege. Deci, votul pentru este votul în favoarea proiectului de lege, votul împotrivă sau contra este votul împotriva proiectului de lege.

Domnul Ovidiu Cameliu Petrescu:

Județul ALBA

Berciu Ion

pentru

Crișan Eugen

pentru

Dărămuș Nicolae Octavian

pentru

Gavaliugov Corneliu Dorin

pentru

Maier Ioan

pentru

Popa Mircea-Ioan

pentru

Județul ARAD

Bold Ion

pentru

Hui Ion

pentru

Jurca Teodor

pentru

Putin Emil-Livius-Nicolae

pentru

Roman Emil

pentru

Tokay Gheorghe

absent

Țărnea Marta Nora

pentru

Județul ARGEȘ

Drăguț Dumitru

pentru

Duță Adrian

pentru

Jugravu Marin

pentru

Nistor Iulian

pentru

Pițigoi Barbu

pentru

Popovici Dan Ion Cristian

absent

Rizescu Sergiu-George

pentru

Stan Vasile

pentru

Ursu Doru-Viorel

absent

Zgondea Gheorghe

pentru

Județul BACĂU

Bălan Corneliu

pentru

Bibire Ovidiu Genaru

pentru

Brăneanu Dumitru

pentru

Corniță Ion

pentru

Dan Matei-Agathon

absent

Moldoveanu Marcel

pentru

Nistor Vasile

absent

Popa Aron Ioan

pentru

Postolache Mihăiță

pentru

Protopopescu Cornel

pentru

Roșca Nicolae

pentru

Județul BIHOR

Bot Octavian

pentru

Feric Emeric

pentru

Floruța Crăciun

pentru

Moldovan Teodor

pentru

Rákóczi Ludovic

contra

Serac Florian

pentru

Székely Ervin Zoltán

contra

Szilágyi Zsolt

contra

Șuta Vasile

pentru

Țepelea Gabriel

pentru

Județul BISTRIȚA-NĂSĂUD

Catarig Ioan

pentru

Coc Dorel Alexandru

pentru

Sîntu Ioan Teodor

pentru

Sonea Ioan

pentru

Szilágyi Zoltan

absent

Județul BOTOȘANI

Afrăsinei Viorica

pentru

Clocotici Toader

pentru

Manolescu Tudor

pentru

Ota Alexandru

pentru

Pintilie Octav

pentru

Simionovici Alexandru

pentru

Teodorescu Mihai

pentru

Județul BRAȘOV

Bran Vasile

pentru

Danciu Florea

pentru

Ghișe Ioan

pentru

Iuliano Valentin

pentru

Lepșa Sorin Victor

pentru

Madaras Lázár

contra

Pica Ioan Victor

pentru

Pop Horia

pentru

Stoica Emil

pentru

Tănasie Petru

absent

Județul BRĂILA

Băteanu Nicolae

pentru

Ionescu Smaranda

pentru

Marcu Neculai Liviu

pentru

Negoiță Florin

pentru

Petre Petrică

pentru

Sassu Alexandru

pentru

Județul BUZĂU

Albu Alexandru

pentru

Angelo Ion-Florian

absent

Mladin Liviu

pentru

Mohora Tudor

pentru

Partal Petre

absent

Petrescu Ovidiu Cameliu

pentru

Pîslaru Dumitru

pentru

Județul CARAȘ-SEVERIN

Enache Dragoș

pentru

Mănescu Miron

pentru

Popescu Mircea

pentru

Sturza Popovici Cornel

pentru

Vilău Ioan Adrian

absent

Județul CĂLĂRAȘI

Alecu Aurelian Paul

contra

Gurău Ion

pentru

Naidin Petre

pentru

Nicolae-Văleanu Ivanciu

pentru

Voicu Vasile

pentru

Județul CLUJ

Ciurtin Costică

pentru

Crețu Mircea

pentru

Gavra Ioan

pentru

Kónya-Hamar Alexandru

contra

Lițiu Petru

pentru

Matei Vasile

pentru

Mátis Eugen

contra

Neményi József Nándor

contra

Rațiu Ion

pentru

Roman Ionel

pentru

Tănasă Ioan

pentru

Județul CONSTANȚA

Ciumara Mircea

pentru

Dumitrescu Ioan

pentru

Gemil Tasin

absent

Hristu Ion

pentru

Ionescu Vasile

pentru

Joca Romulus Ioan

pentru

Liță Mihai

pentru

Mangiurea Anton-Marin

pentru

Marinescu Ioan-Sorin

pentru

Moinescu Dumitru

pentru

Niculescu-Duvăz Bogdan Nicolae

absent

Radu Alexandru Dumitru

pentru

Rușid Feuzia

pentru

Județul COVASNA

Birtalan Ákos

contra

Dragomir Aurel

pentru

Márton Árpád-Francisc

contra

Zsigmond László

absent

Județul DÎMBOVIȚA

Boștinaru Victor

pentru

Constantin Constantin

pentru

Diaconescu Sorin-Constantin

pentru

Ghiță Constantin

pentru

Patriciu Dan Costache

absent

Popa Daniela

pentru

Rădulescu-Zoner Constantin Șerban

pentru

Vrabie Corneliu-Dan

absent

Județul DOLJ

Baniță Petre

pentru

Berceanu Radu Mircea

pentru

Brezniceanu Alexandru

pentru

Dobrescu Doru Mihai

pentru

Dragomir Constantin-Romeo

absent

Grigoraș Neculai

pentru

Lungu Marin

absent

Nicu Vintilă

pentru

Panait Mihail

pentru

Popescu Emil-Teodor

pentru

Șomîcu Simion Silviu

pentru

Județul GALAȚI

Arhire Constantin

absent

Călin Nestor

pentru

Chirilă Trifu

pentru

Chivu Neculai

pentru

Danilescu Ion

pentru

Iamandi Ioan-Cătălin

pentru

Iorga Leonida Lari

absent

Leonte Mircea

pentru

Lixăndroiu Viorel

pentru

Județul GIURGIU

Iușut Mihail

pentru

Pavel Viorel

pentru

Priceputu Laurențiu

pentru

Sârbu Chiriaca

pentru

Județul GORJ

Bălăeț Mitică

pentru

Gheorghe Constantin

pentru

Golu Mihail

pentru

Gorun Gheorghe

absent

Hoară Constantin Emil

pentru

Mischie Alexandru Nicolae

pentru

Județul HARGHITA

András Imre

contra

Antal István

contra

Asztalos Ferenc

contra

Borbély Emeric Dumitru

contra

Nagy Benedek

absent

contra

Județul HUNEDOARA

Ana Gheorghe

pentru

Bucur Mihail

pentru

Fekete Jolt Zoltan

contra

Hortopan Ion

pentru

Ifrim Dumitru

pentru

Șteolea Petru

pentru

Știrbu Aurel

pentru

Timiș Ioan

pentru

Județul IALOMIȚA

Cristea Gheorghe

absent

Dumitrescu Ion

pentru

Galin-Corini Vlad-Vladimir

pentru

Tarna Gheorghe

pentru

Județul IAȘI

Bondariu Ionel

pentru

Calance Dumitru

pentru

Dănilă Fănică

pentru

Ioan Petru

pentru

Ionescu Ion

pentru

Lupu Vasile

pentru

Roman Gheorghe

pentru

Soroceanu Valentin

pentru

Stanciu Anghel

pentru

Străchinaru Ioan

pentru

Trepcea Dan Florin

absent

Vitcu Dionisie

pentru

Județul MARAMUREȘ

Bertzi Theodora

pentru

Brânzei Gheorghe

pentru

Bud Nicolae

pentru

Dunca Tudor Gavril

pentru

Filip Niculae

absent

Lupuțiu Teodor

pentru

Mazalik Iosif Alfréd

contra

Popa Gheorghe

pentru

Tcaciuc Ștefan

pentru

Județul MEHEDINȚI

Drăghiea Nicolae

pentru

Nică Mihail

pentru

Nicolicea Eugen

pentru

Penescu Victor

absent

Tânjală Mihai

pentru

Județul MUREȘ

Borbély Ladislau

contra

Bucur Coriolan

absent

Burcă Petru

pentru

Elek Barna

absent

Iosif Ovidiu-Valeriu

pentru

Kerekes Károly

absent

Lădariu Lazăr

pentru

Mureșan Ioan

pentru

Németh Ioan

contra

Județul NEAMȚ

Bivolaru Ioan

pentru

Burlacu Viorel

pentru

Dobrescu Smaranda

pentru

Mardare Constantin

pentru

Rădulescu Cristian

absent

Seniuc Corneliu

pentru

Stancov George-Iulian

pentru

Vasilescu Valentin

pentru

Județul OLT

Argeșanu Valentin

pentru

Bagdasar Simion

pentru

Chiostec Mircea

pentru

Cojocaru Anișoara

pentru

Gâtan Ilie

pentru

Ilie Ștefan

pentru

Popescu Costel-Eugen

pentru

Județul PRAHOVA

Alexandru Nicolae

pentru

Dobre Gheorghe

pentru

Dobrescu Ion

contra

Ivănescu Paula Maria

pentru

Munteanu Mircea Mihai

pentru

Mureșan Ioan

pentru

Nica Ilie

absent

Nicolau Anton

pentru

Opriș Constantin Remus

pentru

Pitca Adrian Constantin

pentru

Ruse Corneliu Constantin

pentru

Silvaș Mircea-Anton

pentru

Țurlea Petre

pentru

Județul SATU-MARE

Pécsi Ferenc

contra

Pop Ioan

pentru

Pop Viorel

absent

Sălăjean Gheorghe

pentru

Toduț Gheorghe

pentru

Varga Attila

contra

La Prahova a venit domnul Nica Ilie pentru

Județul SĂLAJ

Bara Radu-Liviu

pentru

Jecan Aurel

pentru

Pop Vasile-Gheorghe-Victor

pentru

Vida Iuliu

contra

Județul SIBIU

Dejeu Gavril

pentru

Frunzescu Daniel

pentru

Luca Raymond

pentru

Radu Tudor

pentru

Teodoriu Bujor-Bogdan

absent

Tobă Francisc

pentru

Wittstock Eberhard-Wolfgang

pentru

Județul SUCEAVA

Babiaș Iohan-Peter

pentru

Bratu Emilian

pentru

Chiriac Mihai

pentru

Constantinescu Toader

absent

Costin Anatolie

pentru

Ghilea Sabin

pentru

Lazar Nicolai

pentru

Mândroviceanu Vasile

pentru

Monoranu Corneliu

pentru

Munteanu Viorel

pentru

Potolincă Vasile

pentru

Județul TELEORMAN

Berechet Constantin

pentru

Calotă Floarea

pentru

Cristea Vasile

pentru

Dumitriu Marian

pentru

Olteanu Mihail

pentru

Pantiș Sorin

absent

Videanu Adriean

pentru

Județul TIMIȘ

Bárányi Francisc

absent

Boroș Emil

pentru

Dabu Romulus

pentru

Dugulescu Petru

pentru

Gvozdenovici Slavomir

pentru

Ivanciov Carol Matei

absent

Munteanu Vasile Dorin

pentru

Popovici Vasile

pentru

Rusu Horia Mircea

absent

Stănescu George

pentru

Tabără Valeriu

absent

Vintilescu Teodor

pentru

Județul TULCEA

Antonescu George Crin Laurențiu

absent

Lazia Ion

pentru

Nicola Ilie

absent

Suhov Petru

pentru

Verbina Dan

absent

Județul VASLUI

Alexandrache Georgică

absent

Băsescu Traian

pentru

Buzatu Dumitru

pentru

Costin Ioan

pentru

Dan Marțian

absent

Ioniță Mihnea-Tudor

pentru

Marcu Grigore

pentru

Județul VÎLCEA

Baciu Severin

pentru

Câutiș Gheorghe

pentru

Diaconescu Daniel Mircea

pentru

Istrate Rada

pentru

Răban Grigore

pentru

Rotaru Constantin

pentru

Județul VRANCEA

Anastasiu Călin-Emil

pentru

Popescu Aurelian-Octavian

pentru

Severin Adrian

absent

Tudorachi Spiridon

absent

Udrea Florian

pentru

Veber Laurențiu Felician Doru

pentru

Municipiul BUCUREȘTI

Athanasiu Alexandru

absent

Avramescu Constantin Gheorghe

pentru

Babiuc Victor

absent

Brahaș (Vițu Ionel) Cornel

pentru

Cazimir Ștefan

pentru

Cerveni Niculae

pentru

Costache Daniel George

pentru

Cunescu Sergiu

absent

Diaconescu Ion

absent

Dinu Ion

pentru

Dobrescu Răsvan

absent

Duțu Ion

pentru

Furo Iuliu Ioan

pentru

Iliescu Agata Maria (Nicolau)

pentru

Ionescu Constantin

pentru

Ionescu-Galbeni Niculae-Vasile-Constantin

pentru

Marinescu Bogdan

pentru

Marinescu Ioan

pentru

Mușetescu Ovidiu Tiberiu

pentru

Năstase Adrian

pentru

Pascu Horia-Radu

pentru

Pavlu Mircea

pentru

Părăluță Mihail

absent

Porojan Mircea

pentru

Răducanu Gheorghe

pentru

Roman Petre

pentru

Sălcudeanu Petre

pentru

Tănase Stelian

absent

Teculescu Constantin

absent

Domnul Mircea Ciumara (din sală):

Acum filmați și veți da pe post imagini de acum, când se votează...

Domnul Adrian Năstase:

Nu, nu. Nu aveți nici o grijă. Dânșii știu foarte bine să selecteze. Nu. Sunt convins.

Domnul Mircea Ciumara:

Nu. Au deja suficientă experiență ca să știe cum trebuie date imaginile și când trebuie filmat.

Vosganian Varujan

absent

Weber Otto-Ernest

absent

SECTORUL AGRICOL ILFOV

Comănescu Gheorghe

pentru

Fițion Gheorghe

pentru

Ivanovici Constantin

pentru

Păunescu Costel

pentru

La Arad, Tokay Gheorghe - nu a venit.

La Argeș, Popovici - nu a venit.

Ursu Doru Viorel - nu a venit.

La Bacău, Dan Matei Agaton - nu a venit.

Nistor Vasile - nu a venit.

La Bistrița-Năsăud, Szilagyi Zoltan - nu a venit.

La Brașov, Tănase Petru - nu a venit.

La Buzău, Angelo Florian - nu a venit.

Partal Petre - nu a venit.

La Caraș-Severin, Vilău - nu a venit.

La Constanța, Gemil Tasin - nu a venit.

Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae - nu a venit.

La Covasna, Szigmond Laszlo - nu a venit.

La Dâmbovița, Patriciu Dan Costache - pentru.

Vrabie Corneliu Dan - nu a venit.

La Dolj, Dragomir Constantin Romeo - nu a venit.

Lungu Marin - nu a venit.

La Gali, Arhire Constantin - nu a venit.

Iorga Leonida Lari - absentă.

La Gorj, Gorun Gheorghe - absent .

Borbely Emeric Dumitru - nu a venit.

La Ialomița, Cristea Gheorghe - pentru.

La Iași, Trepcea Dan Florin - nu a venit.

La Maramureș, Filip Nicolae - absent.

La Mehedinți, Penescu Victor - pentru.

La Mureș, Bucur Coriolan - nu a venit.

Elek Barna - nu a venit.

Kerekes Karoly - nu a venit.

La Neamț, Rădulescu Cristian - pentru.

La Satu Mare, Pop Viorel - pentru.

La Sibiu, Bogdan Teodoriu - nu a venit.

La Suceava, Constantinescu Toader - nu a venit.

La Teleorman, Pantiș Sorin - nu a venit.

La Timiș, Baranyi Francisc - contra.

Ivanciov Carol Matei - nu a venit.

Rusu Horia Mircea - pentru.

Tabără Valeriu - absent.

La Tulcea, Antonescu George Crin Laurențiu - absent.

Nicola Ilie pentru.

Verbina Dan - pentru.

La Vaslui, Alexandrache Georgică - nu a venit.

Dan Marțian - pentru.

La Vrancea, Tudorache Spiridon - pentru.

Severin Adrian - nu a venit.

La București, Athanasiu Alexandru - pentru.

Babiuc Victor - nu a venit.

Cunescu Sergiu - absent.

Diaconescu Ion - nu este.

Dobrescu Răsvan - pentru.

Părăluță Mihail - nu a venit.

Tănase Stelian - nici o speranță.

Teculescu Constantin - nu a venit.

Vosganian Varujan - nu a venit.

Weber Otto Ernest - absent.

Domnul Adrian Năstase:

Bine. Dacă mai este cineva care nu a votat?

Adresse postale: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucarest, Roumanie mardi, 13 avril 2021, 16:32
Téléphone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro