Liviu Timar
Liviu Timar
Sittings of the Chamber of Deputies of September 20, 2005
Abstract of the sittings
Full-text of the sittings
Published in Monitorul Oficial no.124/27-09-2005

Parliamentary debates
Calendar
- Chamber of Deputies:
2019 2018 2017
2016 2015 2014
2013 2012 2011
2010 2009 2008
2007 2006 2005
2004 2003 2002
2001 2000 1999
1998 1997 1996
Query debates
for legislature: 2016-present
2012-2016
2008-2012
2004-2008
2000-2004
1996-2000
1992-1996

Meetings broadcast

format Real Media
Last meetings
22-10-2019
Video archive:2019 2018 2017
2016 2015 2014
2013 2012 2011
2010 2009 2008
2007 2006 2005
2004 2003
You are here: Home page > Parliamentary Business > Debates > Calendar 2005 > 20-09-2005 Printable version

Sittings of the Chamber of Deputies of September 20, 2005

  1. Intervenții ale deputaților:
  1.56 Liviu Timar - declarație politică cu tema "Anul agricol 2005 - 2006, început sub semnul întrebării";

Domnul Liviu Timar:

Tema: "Anul agricol 2005-2006 început sub semnul întrebării"

Domnule președinte,

Stimați colegi,

Suntem la început de toamnă, iar producătorii agricoli în acest sezon au două obiective:

  • culegerea ultimelor producții din anul ce se apropie de sfârșit;
  • pregătirea anului agricol viitor prin înființarea culturilor de toamnă și executarea ogoarelor;

Această perioadă ar trebui să fie un prilej de bucurie și satisfacție pentru toți producătorii agricoli care și-au văzut recolta pusă la adăpost și nutresc speranța că anul viitor va fi unul mai bogat.

Comparând producțiile medii obținute și estimate din acest an cu cele din anul 2004 la principalele culturi în județul Mureș, situația se prezintă astfel:
CULTURAProd.medie kg/ha
2004
Prod.medie kg/ha
2005
%
ORZ DE TOAMNĂ3.7102.91078
ORZOAICĂ DE TOAMNĂ3.2103.068
GRÂU DE TOAMNĂ3.9103.300
ORZOAICĂ DE PRIMĂVARĂ2.9202.35080
OVĂZ2.2801.85081
PORUMB BOABE4.4304.010
FLOAREA SOARELUI1.7301.65095
SOIA1.5701.550
SFECLA DE ZAHĂR40.46031.58078
CARTOFI18.26012.60069
LEGUME16.10014.50090
STRUGURI TOTAL3.8102.30060
MERE DIN LIVEZI11.82011.50097

Ana1izând datele de mai sus, putem observa nerealizările anului 2005 față de anul 2004 la principalele culturi agricole în județul Mureș, situația fiind similară și la nivelul țării fără a comenta calitatea unor produse obținute în acest an.

În această perioadă, pe teren, am discutat cu mulți producători agricoli despre producțiile și rezultatele economice pe care le estimează a le obține și am constatat dezamăgire, îngrijorare și întrebarea firească ce vor face pentru reluarea procesului de producție în vederea punerii bazei anului agricol 2005-2006. Trebuie să subliniez că la această dată piața cerealelor este blocată iar prețul grâului a ajuns să scadă la 2500-3500 ROL/kg ca urmare a unor măsuri luate de actualul Guvern și Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale, prin:

  • scoaterea de grâu de la rezerva de stat;
  • acordarea de licențe pentru importul de grâu și făină în cantități foarte mari;
  • lipsa unei susțineri financiare adecvate nevoilor producătoru1ui agricol român;

Cu toate că, prețurile principalelor inputuri din agricultură: motorină, îngrășăminte chimice, pesticide și semințe au crescut mult comparativ cu anul 2004, Guvernul a adoptat OU prin care subvenționează înființarea culturilor de toamnă cu doar 175 RON/ha față de 250 RON/ha în anul 2004 cu justificarea că "avem grâu suficient chiar și pentru export". Prima consecință a acestei măsuri ineficiente luate de actualul Guvern este că la această dată în județul Mureș, din suprafața totală ce trebuie însămânțată în toamnă s-a arat doar 25% comparativ cu 55% în anul 2004 la aceiași perioadă. Prin astfel de măsuri există pericolul real de a nu se însămânța nici jumătate din suprafața de orz și grâu de toamnă programată iar mari suprafețe de teren arabil riscă să rămână nelucrate.

Consider că Guvernul actual trebuie să înțeleagă că România nu va fi capabilă de o dezvoltare durabilă rurală dacă bunurile alimentare vor fi asigurate din import și nu vor fi rodul cultivării pământului țării.

Deși, teoretic, mai avem un an și opt luni până la aderarea la UE, mă întreb cum vor participa producătorii agricoli din România, cu șanse egale, la competiția de pe piața europeană și mondială fără o susținere financiară corespunzătoare.

Promisiunile făcute în campania electorală de Alianța PNL-PD față de agricultori se constată că au fost doar vorbe în vânt și vedem cu toții că agricultura se află într-un mare impas.

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 october 2019, 11:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro