Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
Legături:
nicu.falcoi@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Camera Deputaților > Nicu Fălcoi > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Nicu FĂLCOI
Curriculum Vitae

Experiență profesională

Activitate

2020 - Prezent, Deputat
2016 - 2020, Senator

  • Secretar al Comisiei de apărare, ordine publică și siguranță națională a Senatului - din data de 22.12.2016 până în data de 17 septembrie 2018; Membru al Comisiei de apărare, ordine publică și siguranță națională a Senatului - din data de 17 septembrie 2018
  • Membru al Comisiei speciale a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra Serviciului de Informații Externe - din data de 1.03.2017
  • Membru al Comisiei parlamentare de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia derulării procesului electoral la alegerile din 26 mai 2019 - din data de 26.06.2019
  • Președinte al Comisiei de Constituționalitate a Senatului - din data de 3 februarie 2020
  • Membru al delegației României la Adunarea Parlamentară NATO - din data de 1.03.2017
  • Vicepreședinte al Comisiei de Apărare și Securitate (Defense and Security Committee) din cadrul Adunării Parlamentare NATO - din data de 22 noiembrie 2020
  • Vicepreședinte al Subcomisiei Transatlantic Defence and Security Cooperation (DSCTC) din cadrul Comisiei de Apărare a Adunării Parlamentare NATO - începând din data de 13 octombrie 2019
  • Membru al Ukraine-NATO Interparliamentary Council (UNIC - Consiliul Interparlamentar NATO-Ucraina) - începând din data de 13 octombrie 2019
  • Vicepreședinte al Senatului României - din data de 1.02.2018 până în data de 3 septembrie 2018; Secretar al Biroului Permanent al Senatului României - din data de 3 septembrie 2018 până în data de 3 februarie 2019
  • Vicelider al grupului Alianța Liberalilor și Democraților din cadrul Adunării Parlamentare NATO - din data de 20 iulie 2020
  • Vicelider al Grupului parlamentar USR din Senat - începând din 2 septembrie 2019
  • Membru al următoarelor Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state: India, Irlanda, Republica Democrată Congo, Indonezia

2006-2015, Director General, SC. Nicfal Company SRL, transporturi;

2004-2005, observator militar ONU, MONUC (Misiunea ONU în R.D.Congo);

2004-2005, observator militar ONU, MONUC (Misiunea ONU în R.D.Congo);

1989-2006, Ofițer MAPN, pilot avioane supersonice.

Educație și formare

Studii

1999-2004 - Inginer diplomat, Universitatea Politehnica Timisoara, Facultatea de Mecanica, Sectia Autovehicule Rutiere.

1985-1989 - Ofițer (pilot avioane supersonice), Scoala Militara de Ofiteri de aviatie, Aurel Vlaicu, Bobocu, Judetul Buzau.

Experiența politică

Activitate

2015-2016, membru M10.
2016 - prezent, membru USR


Alte informații

Limbi străine vorbite:

Engleză, Franceză

Naționalitate:

Română

Stare civilă:

Căsatorit, 1 copil.

Coordonate de contact:

nicu.falcoi@cdep.ro

14.01.2021

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti sâmbătă, 29 ianuarie 2022, 4:36
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro