Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Nicolae Giugea Versiunea pentru printare

Nicolae GIUGEA
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2021
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since nov. 2021
 - until sep. 2022
PNL-National Liberal Party - since sep. 2022

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2021 Vice-Leader
Non-attached Members - since nov. 2021
 - until sep. 2022
The parliamentary group of the National Liberal Party - since sep. 2022

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Vice-Chairperson (until feb. 2021)
(since oct. 2023) - Vice-Chairperson (since nov. 2023)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with the Republic of North Macedonia 
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria 
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:120 (in 109 plenary sittings)
Political declarations:98
Legislative initiatives: 99, din care 34 promulgate legi
Questions & Interpellations: 166
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 29 may 2024, 15:49
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro