Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Camera Deputaților > Claudiu Manta > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Claudiu MANTA
Curriculum Vitae

Informații personale

E-mail

claudiumanta@yahoo.com

Naționalitate

Română

Data nașterii

12.05.1981

Sex

Masculin

Stare civilă

Căsătorit, 2 copii


Studii și formare profesională

- Colegiul Național ,,Tudor Vladimirescu” din Târgu-Jiu, jud. Gorj (1996- 2000) secția filologie - istorie
- Facultatea de Drept din cadrul Universității București (2000-2004)
- doctor în drept la Facultatea de Drept din cadrul Universității ,,Nicolae Titulescu” din București (2004-2009);

Limbi straine cunoscute

 

Înțelegere

Vorbire

Scriere

 

Ascultare

Citire

Interactiune

Exprimare

engleză*

Foarte bine

Foarte bine

Foarte bine

Foarte bine

Foarte bine

franceză

satisfăcător

satisfăcător

satisfăcător

satisfăcător

satisfăcător

*certificat eliberat de Centrul de Limbi Străine- Universitatea București

Aptitudini IT

- nivel bun de utilizare a computerului (Microsoft Office, Excel, Acrobat Reader)

Permis de conducere

Categoria B

Experiență profesională

- preparator universitar în cadrul Facultății de Drept, Universitatea „Mihai Viteazul„ din Craiova (21.02.2005 - 31.01.2007)
- consilier juridic în cadrul S.C. Cartgo S.A. (septembrie - decembrie 2004)
- consilier juridic în cadrul Biroului Notarului Public ,,Delia Cosor” (decembrie 2004 - octombrie 2005)
- notar stagiar (octombrie 2005 - noiembrie 2006)
- asistent universitar doctor în cadrul Facultății de Științe Juridice (Universitatea ,,Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu începând cu data de 01.02.2007 și până în prezent)
- notar public (începând din ianuarie 2007 și până în prezent)

Activități politice

- membru P.S.D. din anul 2004
- președinte al Comisiei de Arbitraj și Integritate Morală din cadrul P.S.D. Gorj (2010-2012)
- vicepreședinte al T.S.D. Gorj (2010 - 2012)
- președinte al TSD Gorj (iulie 2012 - aprilie 2017)
- vicepreședinte PSD Gorj ( aprilie 2017- prezent)
- coordonator al departamentelor pe domenii de activitate din cadrul PSD Gorj (iunie 2019 - prezent)
- inițiator și participant la numeroase acțiuni cu caracter politic (dezbateri pe diverse teme politice, seminarii/cursuri de comunicare, cursuri de perfecționare), sociale (ajutorare categorii defavorizate, acțiuni de 8 Martie, 1 iunie, acțiuni de ecologizare etc), acțiuni organizate împreună cu societatea civilă
- aptitudini excelente de comunicare atat cu mass-media cat și cu societatea civila (organizații de studenti, ONG-uri care sustin diverse cauze umanitare, ecologiste etc);

Alte activități

- participant la Olimpiada Națională de Istorie (ediția 1999) unde am obținut „mențiune” precum și la alte competiții școlare și universitare
- coordonator al proiectului ,,Youth Conscription”, sprijinit și finanțat de Uniunea Europeană
- absolvent al modulului pedagogic organizat în cadrul Facultății de Psihologie și Științele Educației (Universitatea București)


16.04.2021

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti joi, 25 iulie 2024, 13:55
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro