Gabriel-Ioan AVRĂMESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.10 BUZĂU
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020
data încetarii mandatului: 22 decembrie 2023 - demisie - HCD nr.84/2023
înlocuit de: Claudia Benchescu-Pecingină

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în dec. 2023 Vicelider - din sep. 2022
 - până în dec. 2023

Comisii permanente
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare (din mar. 2022)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului - Vicepreședinte
Comisia pentru tineret și sport (din apr. 2021)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună de control parlamentar specializat al Europol

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă privind achizițiile publice efectuate în sectorul sanitar în timpul stărilor de urgență și de alertă pe teritoriul României (din dec. 2022)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Camerei Deputaților la Adunarea Interparlamentară a Ortodoxiei - până în dec. 2023 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grup parlamentar de prietenie cu Elveția - până în dec. 2023
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg - până în dec. 2023