Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Marian-Iulian Rasaliu Versiunea pentru printare

Marian-Iulian RASALIU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since apr. 2023) - Secretary (since oct. 2023), Secretary (since oct. 2023)
Committee for Foreign Policy (since oct. 2022)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since mar. 2021)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until oct. 2022)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (until mar. 2021)

Special committees - joint
- Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since nov. 2023 Chairperson
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populara Bangladesh - since apr. 2023

Parliamentary activity in figures:
Speaches:78 (in 76 plenary sittings)
Political declarations:62
Legislative initiatives: 85, din care 33 promulgate legi
Questions & Interpellations: 5
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 23 july 2024, 20:17
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro