Marian-Iulian RASALIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.8 BRAȘOV
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat  Vicelider

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din apr. 2023) - Secretar (din oct. 2023), Secretar (din oct. 2023)
Comisia pentru politică externă (din oct. 2022)
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (din mar. 2021)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (până în oct. 2022)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (până în mar. 2021)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru examinarea inițiativelor legislative din domeniul justiției - Vicepreședinte
Comisia specială comună de control parlamentar specializat al Europol

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză - din noi. 2023 Președinte
  Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Algeriană Democratică și Populară 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Bangladesh - din apr. 2023

Biroul parlamentar:
  1. Zarnesti, Str. 1 Decembrie 1918 nr. 1, jud. Brasov
  2. Brasov, Str. Gheorghe Baritiu nr. 1, jud. Brasov