Curriculum Vitae
Președintele
Camerei Deputaților
Atribuțiile Președintelui
Comunicate de presă
Galerie foto
Agenda
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2016-2020 (dep.)
Legături:
cabinet.presedinte@cdep.ro
alfred.simonis@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Camera Deputaților > Alfred - Robert Simonis > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Alfred - Robert SIMONIS, presedintele Camerei Deputaților
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

Naționalitate

Română

Data nașterii

04.01.1985

Starea civila

Căsătorit, 2 copii

EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

2020 - prezent

Deputat
Partidul Social Democrat, circumscripția electorală nr. 37-Timiș

15 iunie 2023 - prezent
Președinte interimar al Camerei Deputaților

15 iunie 2023 - prezent
Vicepreședinte al Camerei Deputaților

Decembrie 2020 - 15 iunie 2023
Lider de grup
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat

Membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

Membru al Delegației Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO

Președinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Azerbaidjan (Martie 2023 - prezent)

Președinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Emiratele Arabe Unite (Decembrie 2022 - prezent)

Președinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Serbia

Membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Armenia (Decembrie 2020 - Aprilie 2023)

Membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Japonia (Decembrie 2020 - Decembrie 2022)

Membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Statul Israel

2016-2020

Deputat
Partidul Social Democrat, circumscripția electorală nr. 37-Timiș

Februarie 2019 - Decembrie 2020
Lider de grup
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat

Februarie 2018 - Februarie 2019
Vicelider
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat

Decembrie 2016 - Iunie 2017
Secretar
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat

Membru în Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (Februarie 2017 - Februarie 2018, Septembrie 2019 - Decembrie 2020)

Membru în Comisia pentru afaceri europene (Septembrie 2019 - Decembrie 2020)

Membru în Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (Aprilie 2018 - Septembrie 2019)

Secretar al Comisiei pentru tehnologia informației și comunicațiilor (Mai 2018 - Martie 2019)

Membru în Comisia pentru transporturi și infrastructură (Februarie 2018 - Septembrie 2019)

Membru în Comisia juridică, de disciplină și imunități (Decembrie 2016 - Februarie 2017)

Vicepreședinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Cuba

Membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Federativă a Braziliei și al Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda

Iunie 2016 - Decembrie 2016

Consilier Municipal
Consiliul Municipal Timișoara

2015 - 2016

Director regional
SC SMART SA - Sucursala Timișoara

2012 - 2015

Director executiv
SC Aeroportul International Timișoara - Traian Vuia SA

2012 - 2016

Consilier Municipal
Consiliul Municipal Timișoara

2006 - 2012

Director
SC BAYKOZ COM&DIST SRL

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

2017

Curs de perfecționare

Specializarea

Politică externă și diplomație
Institutul Diplomatic Român

2017

Curs de perfecționare

Specializarea

Securitate si Buna Guvernare
Colegiul National de Aparare

2005 - 2009

Facultatea de Drept

Specializarea

Științe juridice
Universitatea Tibiscus din Timisoara

ACTIVITATE POLITICĂ

Decembrie 2019 - prezent

Președinte - Organizația județeană PSD Timiș

Martie - Decembrie 2019

Președinte executiv - Organizația județeană PSD Timiș

Octombrie 2019

Președinte interimar al Tineretului Social Democrat (TSD) - România

2010 - 2019

Președinte al Tineretului Social Democrat (TSD) - Timiș
Vicepreședinte - Organizația județeană PSD Timiș

2006 - 2010

Președinte al Tineretului Social Democrat (TSD) - Timișoara

2003 - 2004

Președinte - Liga Elevilor Social Democrați din Timiș

2001 - prezent

Membru al Partidului Social Democrat (PSD)

COMPETENȚE LINGVISTICE

Limba maternă

Româna

Limbi străine

Engleză, Franceză, Spaniolă

21.06.2023

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti vineri, 14 iunie 2024, 9:14
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro