Beniamin TODOSIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.1 ALBA
pe listele Alianței USR PLUS
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România - până în mar. 2024
PSD-Partidul Social Democrat - din mar. 2024

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - până în mar. 2024
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mar. 2024

Comisii permanente
Comisia pentru sănătate și familie (din mar. 2022)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare (până în mar. 2022)

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă privind achizițiile publice efectuate în sectorul sanitar în timpul stărilor de urgență și de alertă pe teritoriul României (din mar. 2023)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia de Nord 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Kârghâză 

Biroul parlamentar:
Alba Iulia, Str. Bucovinei nr. 10, jud. Alba