Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
boris.volosatii@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Boris Volosatīi Versiunea pentru printare

Boris VOLOSATĪI
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.43 DIASPORA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
AUR- Alliance for the Union of Romanians

Parliamentary group:
The parliamentary group of the AUR 

Standing committees
Committee for Education (since feb. 2021)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since feb. 2021) - Vice-Chairperson (since may 2022)

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - since jun. 2022 member
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - since apr. 2023 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Grup parlamentar de prietenie cu Republica Tadjikistan  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Canada - since dec. 2022
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani - since mar. 2023
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan 
 Friendship parliamentary group with Estonia - since dec. 2022

Parliamentary activity in figures:
Speaches:76 (in 68 plenary sittings)
Political declarations:39
Legislative initiatives: 131, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 288
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 24 june 2024, 10:50
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro