Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
Links:
cosette.chichirau@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Cosette-Paula Chichirău Versiunea pentru printare

Cosette-Paula CHICHIRĂU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
USR-Union to Save Romania - until sep. 2023
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since sep. 2023

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS - until sep. 2023
Non-attached Members - since sep. 2023

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (since sep. 2023)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (since sep. 2022)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until sep. 2023) - Vice-Chairperson (until sep. 2023)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan  Vice-Chairperson
 PRO-America Group 
 Friendship parliamentary group with Bahrain 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:8 (in 8 plenary sittings)
Legislative initiatives: 102, din care 13 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 13 july 2024, 6:14
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro