Parliamentary activity
2020-present (sen.)
legislative initiatives
motions
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Senate > Ion-Dragoş Popescu Versiunea pentru printare

Ion-Dragoş POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

SENATOR
Constituency no.16 DAMBOVITA

Political party:
PLUS- Freedom, Unity and Solidarity Party - until jun. 2021
USR-Union to Save Romania - since jun. 2021
 - until jun. 2022
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since jun. 2022

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS - until jun. 2022 Vice-Leader - until feb. 2022
Non-attached Members - since jun. 2022

Special committees - joint
(until apr. 2023) - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Joint Specialized Parliamentary Control Group of Europol - until may 2022 member
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - until apr. 2023 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Zambia 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 110, din care 24 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 12 july 2024, 22:33
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro